Očkování‚ odčervení
Očkování, odčervení, ošetření proti parazitům
Odčervení:
Základní odčervovací schéma:
U chovatele: - cca 2-3 týdny
- 4-5 týdnů
- 6-7 týdnů
U majitele: - 9 týdnů další odčervení.
- od 9 týdne věku do 6 měsíce věku se udává odčervovat 1 x měsíčně
tedy ve 3 měsících, 4 měsících, 5 měsících, 6 měsících
- od 6-ti měsíců se udává odčervovat 1 x za 3 měsíce
v 9-ti měsících, 12-ti měsících…
- dospělé psy postačí odčervovat 2x - 4x ročně
Pozn,: zapsat datum do ostatních záznamů v Pasu zvířete, případně poznačit do kalendáře, nebo na papír a vložit do očkovacího průkazu.
Moje doporučení: Sama za sebe, ze svých chovatelských zkušeností odčervuji dospělá zvířata na jaře a na podzim tedy 2x ročně. Většinou tabletami Caniverm, Cestal, Dehinel apod. Výše uvedené schéma je doporučený postup, ale sama z vlastní zkušenosti vím, že štěňátka začervená nebývají, takže dle mě plně postačí odčervit doma ve 3 měsících a pak v 6-ti a pak odčervit v roce. U mě byla odčervena 3x. Pokud samozřejmě nemáme podezření, že by nám štěňátko něco sežralo, nebo pokud by trpělo závratnými průjmy. Nezatěžovala bych trávící systém každý měsíc. Někdo dokonce dělá pouze vyšetření trusu a neodčervuje vůbec. Postačí tedy ve 3 měsících, v 6-ti měsících, a ve 12-ti měsících.
______________________________________________________________________________________________
Očkování:
Štěňata získávají malé množství protilátek od matky prostupem přes placentu a pak především mlezivem v období 24 hodin po narození. Tyto protilátky udržují vysoké hladiny v krvi štěněte přibližně do 6 týdnů věku a poté postupně klesají. Po šestém týdnu věku proto začínáme s vakcinací. První vakcinace však může být ještě likvidována zbytky mateřských protilátek a tím vzniká tzv. imunitní okno. Proto je nutné vakcinaci opakovat za 21 dní, kdy již u štěněte žádné mateřské protilátky nejsou. U štěňat se provádí vícenásobné očkování, protože imunitní systém štěněte je vyzrálý až po dvanáctém týdnu věku. V tomto období je již mládě vakcinováno potřetí.
Základní očkovací schéma:
U chovatele:
- 6 týdnů – DHPPi – (D-psinka, H-infekční zánět jater, P- Parvoviróza, Pi – Parainfluenza)
U majitele:
- 8-9 týdnů (2 měs.) – DHPPiL - (D-psinka, H-infekční zánět jater, P- Parvoviróza, Pi – Parainfluenza, L - Leptospiroza)
- 12-13 týdnů (3 měs.) - DHPPiL+R - (D-psinka, H-infekční zánět jater, P- Parvoviróza, Pi – Parainfluenza (psincový kašel), L - Leptospiroza) + R – vzteklina
* 14 dní po poslední vakcinaci je štěně kompletně chráněno. Do té doby buďte opatrní na kontakt s cizími psi, které neznáte.
- 1x ročně - DHPPiL+R
Vzteklinu rozhodně nedoporučuji naočkovat před 3-tím měsícem života. Vzteklinu je povinné ze zákona naočkovat do 6-ti měsíců. Proto rozhodně nespěchat a naočkovat s posledním očkováním po 3-tím měsíci.
Doporučené další očkování :
Dále existují různé možnosti očkování proti různým nemocem. Za sebe, které opravdu doporučuji je vakcinace proti Tetanu. Tetanus je u psů trošku zákeřný, je rizikový při poranění - říznutí nebo škrábnutí a také v období přezubování v případě často přes zuby - dásně jej pes může chytit. Jeho průběh není moc příjemný a pes může v krajním případě i uhynout.
T- Tetanus - Vakcinace se doporučuje u loveckých a pracovních plemen psů, popř. u psů, kteří se vyskytují ve společnosti koní. ( naočkuje se 1x a za 3 týdny přeočkuje - a potom se aplikuje 1x za dva roky) - na aplikaci se domluvte se svým veterinárním lékařem - určitě, ale s min. 4týdenním odstupem od poslední vakcinace.
Dále je možné psa očkovat proti:
Já osobně očkuji pouze povinné očkování - Kombinaci DHPPiL + vzteklinu a Tetanus. Jen to sem píšu, abyste věděli, jaké jsou další možnosti.
Očkování proti psincovému kašli - Bakterie Bordetella bronchiseptica je další z původců psincového kašle. Vakcíny proti kašli chrání psa právě proti bordetelóze a pak proti již zmíněné parainfluenze. Očkování proti bordetelóze není součástí běžných kombinovaných vakcín proti psím nemocem, jen speciálních očkovacích látek přímo proti psincovému kašli. Primovakcinace se opakuje po dvou až čtyřech týdnech a očkuje se každý rok.
Očkování psů proti lymské borelióze - Očkování proti lymské borelióze je doporučené především pro psy s vysokým rizikem nákazy, kteří se pohybují v oblastech s velkým množstvím nakažených klíšťat, jako jsou psi pracující v lese a podobně. Psi by měli být naočkováni před začátkem sezony klíšťat.Nevýhodou vakcinace proti borelióze je vyšší riziko vzniku nežádoucích reakcí na očkování. Vakcíny proti lymské borelióze jsou inaktivované, obsahují mrtvé borelie. Těch existuje vícero druhů a netvoří se žádná zkřížená imunita. Očkovaný pes může onemocnět jiným druhem, než proti kterému byl vakcinovaný.
První očkování se provádí nejdříve 12. týden věku s revakcinací v 15. – 16. týdnu a pak se očkuje každý rok.
Očkování psa proti kožním plísním - Psy je možné očkovat také proti kožním plísním, přesněji řečeno proti jedné z nich, zvané Microsporum canis. Tato vakcína je zvláštní tím, že nejen chrání psa před rozvojem dermatofytózy, ale může se použít i terapeuticky. U psa, který už kožní plísní trpí, pomůže k rychlejšímu vyhojení.
Je to inaktivovaná, mrtvá vakcína. Psi musí být aspoň dva měsíce staří. Po první dávce následuje revakcinace za 10 – 21 dní. Pokud je očkování součástí léčby plísně, třetí dávka následuje opět za 10 – 21 dní. Jinak se přeočkovává každoročně.
______________________________________________________________________________________________
Ošetření proti parazitům:
Ošetření psa proti parazitům je opravdu důležité v poslední době je mnoho onemocnění, které přenáší klíšťata. Možností je mnoho od různých obojků, pipet, tablet až po repelenty případně přírodní séra. Je nutné odzkoušet co Vám bude fungovat, většinou začínám s aplikací koncem března do října. Za sebe jednoznačně doporučím buď spot-on (pipeta), nebo obojek. Po obojku může být pes mírně cítit. Po pipetě může mít 2-3 dny v místě aplikace trošku mastnější srst.
Za sebe upřednostňuji Spot-on pipetu - EX-SPOT . Tuhle pipetu mám již několik let odzkoušenou. Je možné odzkoušet i jiné značky, né všechny pipety plně zabírají, může se stát, že by psovi i některá nesedla - reps. by se objevila nějaké alergická reakce. V tomto případě stačí aplikační místo 2-3x vyšamponovat. U EX-Spotu jsem nikdy negativní reakci nezaznamenala. Mě většinou plně drží 2 měsíce i když se fenky koupou, ale nedoporučuji šamponovat. Látky z pipety se ukládají v podkožním tuku, není tedy riziko, že by šli přes celý krevní organismus psa.
Repelenty i na přírodní bázi jde samozřejmě také aplikovat. Ale nevýhodou je, že se musí aplikovat před každou procházkou a jsou lehce omyvatelné.
Z obojků máme dobrou zkušenost se značkou FORESTO. Sice je dražší, ale pes po něm nepáchne a vydrží po celou sezónu.
Co výrazně nedoporučuji jsou tablety proti klíšťatům Bravecto apod. Nejen že po těchto tabletách mohou vzniknou silné nežádoucí reakce, tabletu pes vstřebá přes žaludek a pak jde do krve, tím pádem není možné se jí v případě problémů zbavit. Nejdůležitější věcí je to, že tyhle tablety nezabrání přisátí klíštěte, nýbrž klíště usmrtí až po při sání krve. Tím pádem nezamezíme tomu, že pes může být nakažený jakoukoliv nemocí, které přenášení klíšťata. Prosím nevěřte tomu, že musí být klíště přisáté delší čas, z vlastní zkušenosti vím, že stačí i to, že se přisaje.