DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Základní rady a tipy

Základní důležité informace, tipy a rady o ČSV a psech obecně:

Kotec, klec, úvaz, samota :

· SAMOTA - Od malička zvykat na to, aby se pejsek naučil vydržet i sám. Československý vlčák je velmi společenský pes a mají silný „smečkový pud“. Bude chtít být všude, kde jste Vy. Proto prosím zvykejte štěňátko i na to, že musí vydržet nějaký čas samo.  Prosím věřte, že tohle není dobré podcenit :D. Ze začátku doporučuji nechávat o samotě po procházce, nebo když je unavené - klidně půl hodiny, hodinu ze začátku. Do kotce klidně přes den může i v zimě. Počítejte s tím, že může chvíli kňourat, výt či štěkat. Musíte vydržet ! Ideální je pro prcka jít v době, kdy bude naprosto potichu a klidné, takže klidně vychytat chvíli, kdy bude klidné a pak jej pustit a mooooc pochválit. Samotu, klec, kotec nikdy neučit jako trest!  

·  Psa nechávat o samotě bez obojku  - (v bytě, domě, kotci, zahradě …) – nenechávat psíkovi obojek v době naší nepřítomnosti,  a už vůbec ne v kotci, nebo v místech, kde by se mohl zachytit a případně oběsit. Pes je označen mikročipem ( při útěku se dohledá majitel podle čipu, ale i tak doporučujeme udělat psovi známku s telefonním číslem a jménem na obojek - při venčení).

· V době nepřítomnosti musí mít pes přizpůsobený prostor (pokoj v bytě/domě, kotec, chodba…), nejlépe ze začátku nechávat v jedné místnosti, kde nemá co zničit, rozkousat nebo o co si ublížit. (pozor na kabely, jedovaté rostliny, věci, které by na něj mohli spadnout… maximálně eliminovat potencionální nebezpečí).  A nejlépe mu chvíli zkrátit jeho hračkami, kostmi nebo nějakou zábavou na kousání. Pozor na odpadkové koše, bazény apod.

· Jaké hračky a věci na zabavení ? - výbornou věcí na zabavení jsou vepřové a hovězí morkové kosti - buď kloubové nebo páteře/harfy. Výbornými hračkami jsou KONG - dají se plnit pamlsky, nebo paštikou - pejska zabaví buď tím, že mu pamlsky vypadávají nebo tráví čas vylizovaním. Nedoporučuji klacky, petlahve atd.  Ale jinak mu uděláte radost čímkoliv pískacím, plyšovým nebo jakýmkoliv balónkem, přetahovačem, uzlem atd. Rozhodně nedoporučuji nechávat štěňátku staré boty, pantofle a „naše“ věci… potom nebude rozlišovat, které jsou nové a které staré. Proto dodržovat ať si hraje pouze s tím co je pro něj.

· Kotec – kotec musí být pevný, s podlahou, nejlépe krytý, min. ze dvou/lépe tří stran. Podlaha pevná dřevěná (nebo alespoň kus, kam si pes může lehnout), střecha zabezpečená - bez otvorů, hladká – bez možnosti zachycení apod. Ideálně psa naučit na kotec - jako místo odpočinku nikdy né za trest. Doporučuji na kotci nešetřit - koupit kvalitní mříže (nedoporučuje se karisíť - pes si o ni poničí zuby, klasické pletivo většinou padne za vlast). Ideální situovat kotec, aby pes mohl sledovat dění kolem. U levných mříží je riziko, že nejsou tolik pevné a jsou průžné, tím pádem se tam pes může hlavou či hrudníkem zapasovat a potom už se nedostane tam ani zpět - tedy buď se „uškrtí“ nebo hrozí riziko, že si stlačí hrudník, tak že se udusí a v jiném případě zdrhne.
TIP - na kvalitní mříže firma HASSO-MORAVIA ( odzkoušeno) - www.kotce.cz

· Při úvazu – neuvazovat psa na dlouhý úvaz blízko plotu, stromů, věcí ( opět hrozí uškrcení v případě přelezení plotu), úvaz by měl být pevný ( nejlépe řetízek).   Vodítko Vám časem překouše.

· Klec – sama zkušenosti s klecí nemám, na dobu nepřítomnosti využívám kotec. Pokud nemáte doma místnost, kde můžete pejska nechat, doporučuji pořízení klece. Velké, prostorné a bytelné. Doporučím nechat si udělat na míru, nekupovat ty běžně vyráběné - věřte, že nevydrží . Minimální rozměr pro čsv doporučujeme 100x100x120 ( nebo 100x90x120). Pár ověřených dodavatelů:

CAJKKOVO - https://cs-cz.facebook.com/Cajkkovo/
Kovářství Štička - http://www.kovarstvi-sticka.cz
Zámečnictví Pěkný - https://www.facebook.com/zamecnictvipetrpekny/

· Zahrada - zahrada musí být zabezpečená, je potřeba kvalitní plot ideálně podbetonované. My máme sice klasické pletivo, ale půl metra od spodu máme karisíť, aby pletivo nemohly rozpléct. Naučit na ni pejska od mala, aby neměl šanci utéct a nezkusil si to. Výška pro ně není moc problém - případně by musel být vchr plotu zahnutý dovnitř. Prosím dávejte pozor pokud máte bazén, studny, jímky nebo jakékoliv podobné nádrže, aby byly dobře zabezpečené. S hrabáním je asi potřeba počítat, ale nezoufejte i přes to všechno můžete mít pěknou zahradu, jako my s keříky, skalkami, stromky, záhonky a trávou. Jen si občas zanadávám u okousaného stromku, nebo vyhrabané díry. J V krajní nouzi lze využít i elektronického plotu, nebo elektrické pásky / ohradníku pro ovce a psovi vymezit prostor. Z vlastní zkušenosti vím, že čím více budete oplocovat záhonky a zahrádky tím větší to bude lákadlo. Proto říkám, být o krok napřed a pokusit se pejska nechat o samotě v zabezpečeném místě a posupně zvykat.

Jen bych ráda chtěla zmínit, že všechno co je tu napsané je hlavně jako prevence a příprava na nejhorší .  Je lepší tomu všemu předcházet než  se naučí zdrhat, ničit nebo něco podobného . Po třetím roku jsou většinou lenošní, válející a rozumní. Chci jen říct, že spousta z nich se naučí být o samotě úplně v pohodě, bez klece v bytě. Mé feny si už začínají zvykat i na zahradě na volno bez dozoru, takže opravdu to jde J

Socializace, zátěž, kontakt s jinými psi, výchova :

·         SOCIALIZACE -  Nejdůležitější slovo, které ode mě budete slýchat asi často. J Socializace včetně výchovy je nejdůležitější věcí v životě psa. Je nutné socializovat na vše s čím se může v životě setkat. Takže socializovat  na osoby, děti, jiné psi, ostatní zvířata, věci, dopravní prostředky, brát do obchodních center, obchodů, restaurací. Velmi vhodný je i cvičák – kontakt se psy. Neizolovat psa od dění v rodině. Výborná Socializace = výborný parťák pro život. Pejska je potřeba při socializaci podporovat a pozitivně motivovat. Se socializací začínám už já jako chovatel, v době kdy prckové otevřou oči a začínají vnímat svět - na ruch domácnosti, na lidi, děti, zahradu, jiné psi, ale je potřeba, abyste v tom jako majitel pokračovali. Výborným místem pro socializaci bývají i různé výstavy - nejen ty psí, ale různé Agro výstavy, nebo jakékoliv, kam Vás s pejskem pustí. Ty psí jsou výborné, sice se musíme připravit na stovky psů a lidí, ale pro pejska je to

·         Pohybpohyb uzpůsobit psovi. Nepřetěžovat  - min. do jednoho roku nezatěžovat na kole, bruslích. Nejlépe přidávat doplňky na klouby v období růstu (viz. krmení a doplňky). Nechat hrát se psi nejlépe stejného stáří věku, nebo přiměřeně stejné kondice. Když si štěňátko přivezete není zvyklé chodit na pocházky, začínejte tedy pomalu. Štěně se neunaví jen počtem nachozených kilometrů, ale zejména i psychicky protože vnímá vše kolem sebe. Někde se říká co měsíc to kilometr - např. 4 měsíce / max. 4 km. úplně bych se tím neřídila, zálež na kondici. Já na běžné procházky chodím s fenkami třeba 3-4 km, což může být i na štěně moc. Takže prosím použít selský rozum a zátěž přizpůsobit kondici pejska. PS. Opravdu nemusíte chodit 10 km denně, jak říkám nám stačí běžně 3-4 km, o víkendu třeba 5-8km… ale ne vždy. J Do schodů je třeba štěňátko nosit ! nedovolte mu prosím, aby běhalo po schodech tam a zpátky, samozřejmě noste dokud to půjde.  J

·         Výchova a výcvik   – dokud je štěňátko malé, musíme využívat jeho zafixování na nás. Na pejska nemá smysl křiče nebo ho nějak trestat, ničím tím nedocílíme. Nejdůležitější je intonace hlavu a Váš klid, ano čtete dobře… klid. Povely by měly být kladeny klidným hlasem a ihned po něm radostná pochvala, naučte se opravdu projevit radostné emoce, aby se štěňátko radovalo s Vámi.  Zároveň se pokuste být důslední, stačí si pocvičit 10 minut a pak toho nechat, klidně 5x denně. Nejdůležitějším povelem je přivolání . U tohoto povelu se opravdu snažte být důslední. U přivolání si nebojte trošku pomoct - buď tím, že pejska radostně přivoláte a čupnete si … můžete chválit i během toho, kdy k Vám štěňátko běží, nebo mu kousek poutéct směrem od něj, pokud jen stojí a kouká , nebo mu zaběhnout na zahradě za roh domu, aby Vás hledal … tímto vším si upevňujeme povel  „Ke mně“ který mu opakujeme při zavolání i když k nám přiběhne. Přivolávejte víckrát během procházky, i když uvidíte, že se na Vás kouká a v podstatě máte velkou šanci, že se povel podaří, hned to upevňujte. Nemá moc smysl štěňátko odvolávat od hry s jiným štěnětem, pokud nemá povel zafixovaný, šance, že poslechne je nulová. Jak si pomoct při přivolání a jaké používat vodítka - více ve složce „Výbava pro pejska“.

·         Vítání, skákání a kousání - nejčastějším problémem, bývá šílené a radostné vítání, skákání a kousání. Na tohle bych měla jedinou radu. Vítejte se s pejskem „normálně“ ... takže klidným „Ahoooj „ čím více budete projevovat radost Vy, tím více i pejsek. Také se někdy s fenami ráda bláznivě vítám, ale někdy je potřeba, když přijedete z práce nemít tlapky až na hlavě J. Co se týče kousání - nechte pejska kousat pouze do jeho hraček. Takže pokud má radost a amok a kouše kolem sebe, tak mu nacpat do pusy hračky.

·         Motivace - jak motivovat ČSV J Toť otázka, nejčastěji využíváme pamlsky a vždy hlas. Jakékoliv mňamky, které bude dostávat třeba pouze při výcviku a tréninku na procházkách. Více o pamlscích ve „složce“ Krmení. Důležité je i motivace hlasem a jeho intonace. Opravdu z Vás pejsek musí cítit, kdy mu klidně a rázně řeknete „NE nesmíš“ a kdy pejska chválíme jakýmkoliv povelem „ šiiiikulkááá“, „táááák je hodným“, „Výýýýborně“ s pozitivním nádechem. Další motivací je hračka - využijeme třeba na závěr 10-ti minutového cvičení, kdy pak z kapsy vytáhneme něco co pejska baví a za odměnu si s ním pohrajeme.

·         Tresty - Jak jsem už někde psala, člověk občas vybuchne a křičí. Tohle moc nemá efekt, ano samozřejmě tím nemyslím, rázně na něj „zahučet“ nebo psa okřiknout. Naučte si ideálně opravdu povel „NE“ rázně a „zle“,ale musíte to spojovat v metodě „CUKR a BIČ“ … Např. Štěně bude dělat jakékoliv nežádoucí chovaní - např. strkat hlavu do odpadkového koše následuje rázné „Alíku NE“ štěňátko se na nás podívá a přestane v té nekalé činnosti, v tu chvíli je ideální pejska přivolat a pochválit, sice o zní absurdně, ale on toho nechal a přišel k Vám - chválíme tedy za tohle. Na druhou stranu, pokud toho nenechá chytnout za kožíšek a trošku s ním zatřepat taky někdy bude potřeba, i  lupanec přes zadek někdy neuškodí. Prostě normálním selským rozumem. Pokud nás kouše a chytá, tak chytit čumák a přitlačit mu pysky na zuby a opět s povelem „Ne Nesmíš“ naučit, že na kousání má hračky.

·         Cvičák - určitě doporučuji návštěvu nějakého kynologického klubu / cvičáku, psí školičky apod. Nejde přímo o výcvik, ale zejména o kontakt se stejně starými psi a opět dokola budu opakovat socializace a unavení.  Určitě doporučuji kvalitní cvičák, kde cvičí pozitivní metodou. Určitě né silou nebo nudným opakovaním. Pro pejska musí být výcvik motivací a zábavou. Určitě není potřeba cvičit celou hodinu.

·         Kontakt s jinými psi  - dávat pozor štěně je zvyklé na kontakt se psi, ale nemá ještě tolik rozumu a nerozezná varovné signály, dávat pozor, aby se po něm nějaký dospělý pes neohnal, ideálně nechávat hrát se psi, které známe, kteří budou tolerovat jeho skákání po hlavě, nebo se psi stejného stáří a dalšími štěňaty J

·         Při procházkách být ostražitý, dávat na něj pozor, trénovat přivolání hned ze začátku, štěně se nás bude držet, jsme jeho smečka – nutno toho tedy využít a tento cvik pilně natrénovat.

·         OČKOVÁNÍ přeočkovat v 8 mi týdnech a v 12-ti týdnech… do té doby dávat pozor na cizí psi ( u kterých nevíme či jsou očkovaní), vyhýbat se frekventovaným parkům, kam chodí většina pejskařů – v podstatě snažit se, aby prcek neolizoval, kde co dokud nebude kompletně chráněn očkováním. Vakcinace nastoupá kompletnímu účinku 14 dní po posledním očkování. V té době je pes  již plně chráněn.

Krmivo :

·         Krmení – kosti psovi zkrmovat pouze v syrovém stavu – vařené kosti mění strukturu a mohou být pro psa nebezpečné. To samé i s masem … Ideálně v syrové formě (mleté i celé…), samozřejmě takový vývar není určitě k zahození J, ale kuře určitě v tomto případě bez kostí.

·         Psa udržovat v období růstu a dospívání v ideální kondici – NEPŘEKRMOVAT! – překrmovaní v období růstu není vhodné, zejména kvůli správnému růstu a zatížení kyčlí.

·         Hlídání potravy - v případě, že na nás pejsek vrčí kvůli jídlu, nikdy neuplatňujeme metodu toho, že bychom mu potravu brali a dávali. Pejsek by na jídlo měl mít klid, pokud má problém s jídlem, mám jednu důležitou radu krmte z ruky a hlaďte. Ze začátku pokud má pejsek tendence si jídlo bránit, nebo misku, tak maso postupně přidávejte z ruky přímo psovi nebo do misky pohlaďte a dejte mu jídlo, a takto pořád dokola. Pokud dostane mu chceme dát kost, sedneme si k němu kost držíme v jedné ruce a druhou hladíme. o je základní manipulace,a by si pejsek nechal sáhnout na jídlo, ale do budoucna mu nechte klid, vrčet samozřejmě nesmí, ale nestresujte - on se na to jídlo těší  a taky se potřebuje v klidu najíst.